artists & participants

Marina AbramovicFriedrich AchleitnerMario AiroAl-Ghul Ali AhmedDimitri AlithinosJean-Christophe AmmannStephen AntonakosRichard ArtschwagerZdenka BadovinacMarco BagnoliSonia BalassanianJohn BaldessariOlivo BarbieriJoze BarsiGabriele BasilicoCarlos BasualdoKonrad BayerVanessa BeecroftChiara BertolaIon BitzanAlbert BoattoAlighiero e BoettiConstantin BokhorovFrancesco BonamiSaskia BosNicolas BourriaudJoan BrassGuy BrettNorman BrizonBazon BrockJoan BrossaDaniel BurenPedro Cabrita Reis Cai Guo-QiangWaltercio CaldasMaurizio CalvesiCarmen CalvoLuca CampigottoMassimo CarboniJake & Dinos ChapmanNikos CharalambidisChen Chien-PeiFrancesco ClementeEster CoenRobert ColescottThierry de CordierRichard CorkTony CraggPaolo de GrandisPaola de PietriRene DenizotJan DibbetsRineke DijkstraJim DineMark DionGino de DominicisCecilia EdefalkAtom EgoyanRoza El-HassanOkwui EnwezorJan FabreLuciano FabroHelmut FederleJean FisherUrs FreiVera FrenkelGiuseppe GabelloneLia GangitanoJorge GlusbergNan GoldinDouglas Gordon Gorgona GroupRodney GrahamTeodor GraurIon GrigorescuMarie-Ange GuilleminotGraham GussinAnn HamiltonJohn HanhardtDan HaulicaMichael HeizerHelena HietanenYu HongRebecca HornMiljenko HorvatPontus HultenPierre HuygheFabrice HybertGudrun InbodenJaki IrvineMarijan JevsovarIlya & Emilia KabakovIlya KabakovEmilia KabakovIvan KafkaMilena KalinovskaIk-Joong KangMaxim KantorClay KetterAnselm KieferIosif KiralyEmily Kame KngwarreyeJulije Knifer Komar & MelamidYvonne KoolmatrieJeff KoonsJoseph KosuthEva KövesIvan KozaricBernhard KremserZofia KulikOleg KulikDonald KuspitWolfgang LaibSigalit Landau Langlands & BellCornelia LaufBertrand LavierSol Le WittCharles LeDrayMatts LeiderstamJac LeirnerRoy LichtensteinGlenn LigonJames Lingwood Liu XiaodongPier Luigi Tazzi MangelosBrice MardenAgnes MartinJean-Hubert MartinDalibor MartinisThomas McevilleyAlexander MeloMario MerzGerhard MerzAnnette MessagerAernout MikVictor MisianoMaurizio MoffattPhilip MonkMariko MoriJuan MuñozBernice MurphyKatalin NerayWalter NiedermayrBo NilssonLars NilssonMaria NordmannClaes OldenburgWillem OorebeekJulian OpieDennis OppenheimKirsten OrtwedMimmo Paladino PanamarenkoLuca PancrazziGiulio PaoliniFrancesca PasiniMario PerniolaAlexandros PsychoulisNelson RamosGheorghe RasovszkyTobias Rehberger Rei NaitoJason RhoadesGerhard RichterPipilotti RistLuciana RogozinskiRobert RosenblumAnda RottenbergGerhard RühmEd RuschaReiner RuthenbeckRemo SalvadoriMarkus SchallerStephan Schmidt-WulffenJulian SchnabelBarry SchwabskyCindy ShermanKatharina SieverdingAndreas SlominskiDaniel SoutifVojo StanicUrs StaubHaim SteinbachJessica StockholderRobert StorrSam Taylor-WoodWu Tien-ChangBiliana TomicJaan ToomikThanassis TotsikasSophie TottieRosemarie TrockelRichard TuttleLuc TuymansMarianna UutinenTimo ValjakkaCoosje van BruggenJosip VanistaEmilio VedovaStepan VeranianGiorgio VerzottiVictoria VesnaAngela VetteseAntje von GraevenitzSorin VremeJudy WatsonFranz WestRachel WhitereadOswald WienerDie Wiener GruppeElin WikströmAdachiara ZeviGilberto Zorio 

curators

director

only in german

47th International Art Exhibition
"Futuro, Presente, Passato" (Future, Present, Past)
Kurator: Germano Celant mit Antonella Soldaini, Nancy Spector, Vicente Todoli, Giorgi Verzotti

country pavilions
(artists / curators)

Ägypten
Al-Ghoul Ahmed
/ Abdel-Hafeez Farghali

Argentinien
Daniel Garcia, Gustavo Lopez Armentia, Ana Eckell
/ Jorge Glusberg

Armenien
Sonia Balassanian, Atom Egoyan, Arman Grigorian, Azat Sarkissian, Stepan Veranian
/ Grigorian Anelkan

Belgien
Thierry de Cordier
/ Catherine De Zegher

Brasilien
Waltercio Caldas, Jac Leirner
/ Paulo Herkenhoff

China
Chen Yifei, Sun Weimin, Wan Jiyuan, Ghao Ge, Hu Jiancheng, Wenig Yuping, Shen Ling, Hong Ling, Liu Gang, Yuan Yunsheng, Xie Dongming, Liu Xiaodong, Yu Hong
/ Sun Weimin, Giovanni Iovane

Dänemark
Kirsten Ortwed
/ Lene Burkardt

Deutschland
Gerhard Merz, Katharina Sieverding
/ Gudrun Inboden

Estland
Siim-Tanel Annus, Raoul Kurvitz, Jaan Toomik
/ Tamara Luuk

Frankreich
Fabrice Hybert
/ Guy Tortosa

Griechenland
Dimitri Aithinos, Stephen Antonakos, Alexandros Psychoulis, Thanassis Totsikas
/ Efi Strousa

Großbritannien
Rachel Whiteread
/ Andrea Rose

Irland
Jaki Irvine, Alastair Mac Lennan
/ Fiach Mac Conghail

Israel
Yossi Berger, Sigalit Landau, Miriam Cabessa
/ Sara Breitberg-Semel

Japan
Rei Naito
/ Fumjo Nanjo

Jugoslawien
Vojo Stanic
/ Branislav Sekulic

Kanada
Rodney Graham
/ Loretta Yarlow

Korea
Hyung-woo Lee, Ik-joong Kang
/ Kwang-su Oh

Kroatien
Dalibor Martinis
/ Berislav Valusek

Lettland
Lolita Timofeeva, Enzo Rossi-Roiss

Luxemburg
Luc Wolff
/ Lucien Kayser

Mazedonien
Aneta Svetieva
/ Dragan Bosnakoski, Enzo di Martino, Paolo De Grandis

Niederlande
Aernout Mik, Willem Oorebeek
/ Leontine Coelewij Arno Van Roosmalen

Nordische Länder
Mark Dion, Henrik Hakansson, Mriko Mori, Sven Phalsson, Marianna Uutinen
/ Timo Valjakka, Marith Hope, Mikael Adsenius

Polen
Zofia Kulik
/ Jan Stanislaw Wojciechowski, Anda Rottenberg

Portugal
Juliao Sarmento
/ Alexandre Melo

Österreich
Die Wiener Gruppe  (Friedrich Achleitner, Hans Carl Artmann, Konrad Bayer, Gerhard Rühm, Oswald Wiener)
/ Peter Weibel

Rumänien
Ion Bitzan, Teodor Graur, Ion Grigorescu, Iosif Kiraly, Gheorghe Rasovszky, Sorin Vreme
/ Dan Haulica

Russland
Maxim Kantor
/ Yuri Nikich

Slovakei
Ondrei Rudavsky
/ Maria Horvathova

Slovenien
Joze Barsi
/ Zdenka Badovinac

Spanien
Joan Brossa, Carmen Calvo
/ Victoria Combalia

Schweiz
Helmut Federle, Urs Frei
/ Urs Staub

Taiwan
Chen Chien-pei, Lee Ming-tse, Wang Jun-Jieh, Wu Tien-chang, Yo Jui-chung
/ Lin Mun-Lee

Tschechien
Ivan Kafka
/ Olga Mala

Ungarn
Roza El-Hassan, Judit Hersko, Eva Köves
/ Katalin Neray

Uruguay
Nelson Ramos
/ Clever Lara

USA
Robert Colescott
/ Miriam Roberts

Venezuela
Robert Obregon, Rolando Pena
/ Carlos Silva

Zypern
Nikos Charalambidis, Savvas Christodoublides, Lefteris Olympios, Theodoulus 
/ Eleni Nikita